December is one of the most important months for scouting, at least in terms of international tournaments and seeing the top prospects from every country on the same stage.


The World Juniors are right around the corner — beginning Boxing Day (Dec. 26) in the Czech Republic — and will feature several of the projected first-rounders for the 2020 NHL draft. Alexis Lafreniere and Quinton Byfield with Canada, Lucas Raymond and Alexander Holtz with Sweden, Yaroslav Askarov in goal for Russia, and Tim Stutzle in a starring role for Germany will be among the potential top-10 picks on display.

Alexis Lafreniere
Alexis Lafreniere captained Canada in winning the 2018 Hlinka Gretzky Cup and could reprise that role at the upcoming World Junior Championship. (THE CANADIAN PRESS/Codie McLachlan)

Unfortunately, Finland’s Anton Lundell will miss this tournament due to injury, but that shouldn’t hurt his stock too much since he already had a strong showing at last year’s WJC and has been heavily scouted for a few years.

Raymond is now considered questionable, having been sidelined by an infection the past couple weeks, and that would be a significant blow for Sweden. Raymond’s stock has been trending down among some scouts due to a limited role in Sweden’s professional league, so this tournament was going to be his chance to shine and push for first overall again.

Canada’s Justin Barron may be more impacted by his absence due to a blood clot because his draft year has left a lot to be desired thus far and the WJC could have got him back on track and back on the rise in the eyes of scouts.

It is a short tournament and is typically dominated by already drafted players — who are a year or two older than the draft eligibles — so the World Juniors isn’t the be all and end all for evaluating these elite prospects, but it is a rare best-on-best showcase to see how they stack up against their peers.


Scouts will continue watching them throughout the second half and at the under-18 worlds in April against their age group, but a standout performance at the World Juniors can do wonders for draft-eligible prospects. This is the most prestigious tournament and there will be some conclusions drawn from these two weeks of hockey over the holidays.

The other tournament of note for draft eligibles in December is the World Junior A Challenge, which wrapped up yesterday in Dawson Creek, B.C., with Russia defeating Canada East 2-1 in double overtime to win the gold medal. That five-team tournament doesn’t get nearly the same attention, but it is another must-watch for the scouting community.

My ability to watch this year’s WJAC was hit and miss, so I’m still catching up on everything that went down there. And thus my December rankings don’t account for much movement from the WJAC, with those risers to be more so reflected in my January rankings upon further review.

I’m planning to publish my January rankings ahead of the CHL Top Prospects Game, with the focus on recapping those two tournaments — the World Junior A Challenge and, of course, the World Junior Championship. My January rankings will expand to 217 — to the full seven rounds, albeit without any overagers — so that is something to look forward to.

I spent the past month checking in on the USHL — including the National Team Development Program — and familiarizing myself with the U.S. high school scene for 2020. I also did a round through the Canadian tier-II leagues ahead of the WJAC. I’m far from an expert in those scouting regions, so that learning process will be ongoing — a work in progress, per se — but there is plenty of top-100 talent to keep tabs on.

There are also several debutants from those regions for December — newcomers from November — among a total of 17 swaps this month. Worth addressing, one of the prospects removed from November is Tucker Tynan — the OHL Niagara goaltender in the midst of an impressive season that had him in my fourth round — due to the serious nature of his injury and uncertain recovery. That was a scary situation — especially being a former (still beer league) goalie — and we’re all hoping Tynan can get healthy again, with or without hockey in his future. If he makes a full recovery and returns to form, he’s certainly an NHL-calibre prospect, but I’m omitting him for now.

As for my December tiers, I have them 1-3, 4-10, 11-15 and 16-28 as solid first-round prospects, followed by 29-46 as a bubble group that could crack my top 31 from one month to the next. From 47-80 is another large group of second-round contenders, while 81-113 remain in the mix for my third round and 114-135 are competing for my fourth round with the potential to reach the top 100.

Without further ado, here are my December rankings — my updated top 186, followed by 520 additional first-time eligibles on my radar, totalling 706 prospects for the 2020 NHL draft:

First Round

1) Alexis Lafreniere (LW, Canada, Rimouski QMJHL)

2) Lucas Raymond (RW, Sweden, Frolunda J20)

3) Quinton Byfield (LC, Canada, Sudbury OHL)

4) Yaroslav Askarov (G, Russia, SKA-1946 St. Petersburg MHL)

5) Tim Stutzle (LC/LW, Germany, Adler Mannheim DEL)

6) Anton Lundell (LC, Finland, HIFK Liiga)

7) Jamie Drysdale (RD, Canada, Erie OHL)

8) Alexander Holtz (LW/RW, Sweden, Djurgardens J20)

9) Cole Perfetti (LW/LC, Canada, Saginaw OHL)

10) Marco Rossi (LC, Austria/Switzerland, Ottawa OHL)

11) Dylan Holloway (LC, Canada, Wisconsin NCAA)

12) Rodion Amirov (LW, Russia, Tolpar Ufa MHL)

13) Noel Gunler (RW/LW, Sweden, Lulea SHL)

14) Connor Zary (LC, Canada, Kamloops WHL)

15) Hendrix Lapierre (LC, Canada, Chicoutimi QMJHL)

16) Justin Barron (RD, Canada, Halifax QMJHL)

17) William Wallinder (LD, Sweden, MODO J20)

18) Zion Nybeck (RW, Sweden, HV71 J20)

19) Jan Mysak (LW, Czech Republic, Litvinov Czech)

20) Kasper Simontaival (RW, Finland, Tappara Liiga)

21) Alexander Pashin (RW, Russia, Tolpar Ufa MHL)

22) Vasili Ponomarev (LC, Russia, Shawinigan QMJHL)

23) Dawson Mercer (RW, Canada, Drummondville QMJHL)

24) Antonio Stranges (LC/LW, USA, London OHL)

25) Kaiden Guhle (LD, Canada, Prince Albert WHL)

26) Braden Schneider (RD, Canada, Brandon WHL)

27) Lukas Cormier (LD, Canada, Charlottetown QMJHL)

28) Jeremie Poirier (LD, Canada, Saint John QMJHL)

29) Mavrik Bourque (RC, Canada, Shawinigan QMJHL)

30) Roni Hirvonen (LC, Finland, Assat Liiga)

31) Topi Niemela (RD, Finland, Karpat Liiga)

Second Round

32) Thomas Bordeleau (LC, USA/Canada, NTDP U18)

33) Jacob Perreault (RC, Canada/USA, Sarnia OHL)

34) Jaromir Pytlik (RC, Czech Republic, Sault Ste. Marie OHL)

35) Martin Chromiak (LW, Slovakia, Dukla Trencin)

36) John-Jason Peterka (LW, Germany, EHC Munchen DEL)

37) Lukas Reichel (LW/RW, Germany, Berlin DEL)

38) Helge Grans (RD, Sweden, Malmo J20)

39) Emil Andrae (LD, Sweden, HV71 J20)

40) Jake Sanderson (LD, USA, NTDP U18)

41) Jake Neighbours (LW, Canada, Edmonton WHL)

42) Justin Sourdif (RC, Canada, Vancouver WHL)

43) Seth Jarvis (RW, Canada, Portland WHL)

44) Daniil Gushchin (RW, Russia, Muskegon USHL)

45) Sean Farrell (LC, USA, Chicago USHL)

46) Carter Savoie (LW, Canada, Sherwood Park AJHL)

47) Michael Benning (RD, Canada, Sherwood Park AJHL)

48) Jack Quinn (RW, Canada, Ottawa OHL)

49) Jean-Luc Foudy (RC, Canada, Windsor OHL)

50) Will Cuylle (LW, Canada, Windsor OHL)

51) Shakir Mukhamadullin (LD, Russia, Tolpar Ufa MHL)

52) Alexander Nikishin (LD, Russia, Spartak Moskva KHL)

53) Ty Smilanic (LW/LC, USA, NTDP U18)

54) Luke Tuch (LW, USA, NTDP U18)

55) Tyler Kleven (LD, USA, NTDP U18)

56) Pavel Novak (RW, Czech Republic, Kelowna WHL)

57) Daniel Ljungman (LC, Sweden, Linkoping J20)

58) Veeti Miettinen (RW, Finland, Kiekko-Espoo U20)

59) Samuel Knazko (LD, Slovakia, TPS U20)

60) Joni Jurmo (LD, Finland, Jokerit U20)

61) Oliver Suni (RW, Finland, Oshawa OHL)

62) Ryan O’Rourke (LD, Canada, Sault Ste. Marie OHL)

Third Round

63) Adam Raska (LW, Czech Republic, Rimouski QMJHL)

64) Michal Gut (LC, Czech Republic, Everett WHL)

65) Connor McClennon (RW, Canada, Winnipeg WHL)

66) Ridly Greig (LC/LW, Canada, Brandon WHL)

67) Ozzy Wiesblatt (RW, Canada, Prince Albert WHL)

68) Emil Heineman (LW, Sweden, Leksands J20)

69) Juuso Maenpaa (LC, Finland, Jokerit U20)

70) Joel Blomqvist (G, Finland, Karpat U20)

71) Ruben Rafkin (RD, Finland, Windsor OHL)

72) Lleyton Moore (LD, Canada, Oshawa OHL)

73) Daemon Hunt (LD, Canada, Moose Jaw WHL)

74) Ronan Seeley (LD, Canada, Everett WHL)

75) Brendan Brisson (LC/LW, USA/Canada, Chicago USHL)

76) Ryder Rolston (RW, USA, Waterloo USHL)

77) Theo Rochette (LC, Canada/Switzerland, Chicoutimi QMJHL)

78) Ryan Francis (RW, Canada, Cape Breton QMJHL)

79) Tyson Foerster (RC, Canada, Barrie OHL)

80) Jack Finley (RC, Canada, Spokane WHL)

81) Kasper Puutio (RD, Finland, Swift Current WHL)

82) Eemil Viro (LD, Finland, TPS U20)

83) Leo Loof (LD, Sweden, Farjestad J20)

84) Jan Bednar (G, Czech Republic, Karlovy Vary Czech)

85) Charlie Desroches (RD, Canada, Saint John QMJHL)

86) William Villeneuve (RD, Canada, Saint John QMJHL)

87) Jack Thompson (RD, Canada, Sudbury OHL)

88) Tyler Tullio (RC, Canada/USA, Oshawa OHL)

89) Patrick Guay (LW/LC, Canada, Sherbrooke QMJHL)

90) Landon Slaggert (RW/LC, USA, NTDP U18)

91) Ben Schoen (RC/RW, USA, Youngstown USHL)

92) Alex Laferriere (RW, USA, Des Moines USHL)

93) Ethan Bowen (LC, Canada, Chilliwack BCHL)

Fourth Round

94) Nick Malik (G, Czech Republic, Ocelari Trinec Czech)

95) Matej Kaslik (LC, Slovakia, Malmo J20)

96) Marat Khusnutdinov (LC, Russia, SKA-1946 St. Petersburg MHL)

97) Maxim Groshev (RW, Russia, Reaktor Nizhnekamsk MHL)

98) Yan Kuznetsov (LD, Russia, Connecticut NCAA)

99) Sergei Safin-Tregubov (LD, Russia/Portugal, Tolpar Ufa MHL)

100) Vsevolod Skotnikov (G, Russia, Krasnaya Armiya Moskva MHL)

101) Calle Clang (G, Sweden, Rogle J20)

102) Roby Jarventie (RW, Finland, Ilves Liiga)

103) Christoffer Sedoff (LD, Finland, Red Deer WHL)

104) Simon Knak (RW, Switzerland, Portland WHL)

105) Hayden Fowler (RW, Canada, Erie OHL)

106) Evan Vierling (LC, Canada, Flint OHL)

107) Donovan Sebrango (LD, Canada, Kitchener OHL)

108) Blake Biondi (RC, USA, Hermantown U.S. High School)

109) Brock Faber (RD, USA, NTDP U18)

110) Noah Ellis (RD, USA, Des Moines USHL)

111) Sam Colangelo (RW, USA, Chicago USHL)

112) Alex Gaffney (LC, USA, Muskegon USHL)

113) Dylan Peterson (RC, USA/Canada, NTDP U18)

114) Marek Blaha (RD, Czech Republic, Sparta Praha U19)

115) Simon Kubicek (RD, Czech Republic, Seattle WHL)

116) Lukas Svejkovsky (RC/RW, USA/Czech Republic, Medicine Hat WHL)

117) Cross Hanas (LW, USA/Canada, Portland WHL)

118) Tristen Robins (RC, Canada, Saskatoon WHL)

119) Kyle Crnkovic (LW, Canada, Saskatoon WHL)

120) Dylan Garand (G, Canada, Kamloops WHL)

121) Luke Evangelista (RW, Canada, London OHL)

122) Aidan Campbell (G, USA/Canada, Erie OHL)

123) Antoine Coulombe (G, Canada, Shawinigan QMJHL)

124) Brady Burns (LC, Canada, Saint John QMJHL)

Fifth Round

125) Carson Bantle (LW, USA, Madison USHL)

126) Brett Berard (LW, USA, NTDP U18)

127) Bogdan Trineyev (RW, Russia, Dynamo Moskva MHL)

128) Pavel Tyutnev (LC, Russia, Loko Yaroslavl MHL)

129) Ivan Didkovsky (LW, Russia, Dynamo Moskva MHL)

130) Yegor Guskov (G, Russia, Loko Yaroslavl MHL)

131) Lucas Ramberg (LD, Sweden, Lulea SHL)

132) Anton Johannesson (LD, Sweden, HV71 J20)

133) Maximilian Glotzl (LD, Germany, Kolner Haie DEL)

134) Marko Stacha (LD, Slovakia, Dukla Trencin)

135) Jacob Dion (LD, Canada, Drummondville QMJHL)

136) Noah Delemont (LD, Switzerland, Acadie-Bathurst QMJHL)

137) Joona Lehmus (LD, Finland, Saint John QMJHL)

138) Ville Ottavainen (RD, Finland, Kitchener OHL)

139) Logan Morrison (RC, Canada, Hamilton OHL)

140) Cole Shepard (LW/LC, Canada, Vancouver WHL)

141) Landon Kosior (RD, Canada, Prince Albert WHL)

142) Eamon Powell (RD, USA, NTDP U18)

143) Drew Commesso (G, USA, NTDP U18)

144) Mark Estapa (LW, USA, Tri-City USHL)

145) Jack Williams (RW, USA, Muskegon USHL)

146) Wyatt Schingoethe (LC, USA, Waterloo USHL)

147) Artem Shlaine (LC, USA/Russia, Muskegon USHL)

148) Jackson Kunz (LW, USA, Green Bay USHL)

149) Winter Wallace (LW, USA, Shattuck St. Mary’s U.S. High School)

150) Jack Smith (LC, USA, St. Cloud Cathedral U.S. High School)

151) Jake Ratzlaff (RD, USA, Rosemount U.S. High School)

152) Jacob Truscott (LD, USA, NTDP U18)

153) Mitch Miller (LD, USA, Tri-City USHL)

154) Luke Reid (RD, USA/Canada, Chicago USHL)

155) Victor Mancini (RD, USA, Frolunda J20)

Sixth Round

156) Theodor Niederbach (RC, Sweden, Frolunda J20)

157) Isak Garfve (RC/LW, Sweden, Mora J20)

158) Oliver Tarnstrom (LC, Sweden, AIK J20)

159) Ilya Rychkov (RW, Russia, SKA-1946 St. Petersburg MHL)

160) Ivan Ivan (LC, Czech Republic, Cape Breton QMJHL)

161) Senna Peeters (RC, Belgium, Halifax QMJHL)

162) Josh Lawrence (RC, Canada, Saint John QMJHL)

163) Miguel Tourigny (RD, Canada, Blainville-Boisbriand QMJHL)

164) Gerard Keane (RD, USA, London OHL)

165) Brandon Coe (RW, Canada, North Bay OHL)

166) Rory Kerins (LC, Canada, Sault Ste. Marie OHL)

167) Ryan Kirwan (LW, USA, Madison USHL)

168) Matt Choupani (RC, Canada, Des Moines USHL)

169) Alex Jefferies (RW, USA, The Gunnery U.S. High School)

170) Aidan Thompson (LC/LW, USA, Berkshire U.S. High School)

171) Jake Boltmann (RD, USA, Edina U.S. High School)

172) Ian Moore (RD, USA, Boston Little Bruins U18)

173) Owen Gallatin (LD, USA, NTDP U18)

174) Ryan Helliwell (LD, Canada, Langley BCHL)

175) Ethan Edwards (LD, Canada, Spruce Grove AJHL)

176) Luke Prokop (RD, Canada, Calgary WHL)

177) Rhett Rhinehart (RD, Canada, Prince George WHL)

178) Tyrel Bauer (RD, Canada, Seattle WHL)

179) Eric Van Impe (RD, Canada, Medicine Hat WHL)

180) Danila Palivko (LD, Belarus, Lethbridge WHL)

181) Mikael Pyyhtia (LC, Finland, TPS U20)

182) Veeti Korkalainen (RW, Finland, KooKoo U20)

183) Tomi Niku (LD, Finland, JYP U20)

184) Luka Nyman (LD, Finland, RB Hockey Akademie Czech U19)

185) Elliot Ekmark (LC, Sweden, Linkoping J20)

186) Oskar Magnusson (LC/RW, Sweden, Malmo J20)


December Swaps

Added (17)

130) Yegor Guskov (G, Russia, Loko Yaroslavl MHL)

147) Artem Shlaine (LC, USA/Russia, Muskegon USHL)

148) Jackson Kunz (LW, USA, Green Bay USHL)

151) Jake Ratzlaff (RD, USA, Rosemount U.S. High School)

152) Jacob Truscott (LD, USA, NTDP U18)

153) Mitch Miller (LD, USA, Tri-City USHL)

155) Victor Mancini (RD, USA, Frolunda J20)

168) Matt Choupani (RC, Canada, Des Moines USHL)

169) Alex Jefferies (RW, USA, The Gunnery U.S. High School)

170) Aidan Thompson (LC/LW, USA, Berkshire U.S. High School)

171) Jake Boltmann (RD, USA, Edina U.S. High School)

172) Ian Moore (RD, USA, Boston Little Bruins U18)

175) Ethan Edwards (LD, Canada, Spruce Grove AJHL)

179) Eric Van Impe (RD, Canada, Medicine Hat WHL)

180) Danila Palivko (LD, Belarus, Lethbridge WHL)

183) Tomi Niku (LD, Finland, JYP U20)

186) Oskar Magnusson (LC/RW, Sweden, Malmo J20)

Removed (17)

115) Tucker Tynan (G, USA, Niagara OHL)

132) Joona Kiviniemi (LW, Finland, Karpat U20)

133) Ben King (RC/RW, Canada, Red Deer WHL)

134) Payton Mount (RW, Canada, Seattle WHL)

151) Keanu Derungs (LW, Switzerland, Victoria WHL)

154) Hugo Styf (LD, Sweden, MODO J20)

164) Carter Souch (LW, Canada, Edmonton WHL)

170) Jesse Seppala (LW, Finland, Edmonton WHL)

177) Kyle McDonald (RW, Canada, Windsor OHL)

178) Andrei Bakanov (LW, Russia, Guelph OHL)

180) Stanislav Rangayev (F, Russia, Ladia Togliatti MHL)

181) Maxim Beryozkin (LW/RW, Russia, Loko Yaroslavl MHL)

182) Roman Faith (LW, Slovakia, Sport U20)

183) Samuel Krajc (RW/LW, Slovakia, Dukla Trencin)

184) Calle Spaberg Olsen (LW, Norway, Rogle J20)

185) Jakub Lewandowski (RW, Poland, Sioux Falls USHL)

186) Stephen Halliday (LW, Canada/USA, Dubuque USHL)


On My Radar (520)

NOTE: Listed alphabetically by position, several of these prospects came onto my radar by combing through three invaluable draft resources — Colin Cudmore’s consolidated rankings, NHL Central Scouting’s updated watch list from November, and Steve Kournianos’ preliminary rankings.

Forwards (320)

Juuso Aaltonen (RW, Finland, Assat U20)

Jerry Abraham (LW, USA, Hotchkiss U.S. High School)

Timur Akhunov (LC, Russia, Loko Yaroslavl MHL)

Mason Alderson (LC, England, Berwick Academy U.S. High School)

Ryan Alexander (LC, Canada, St. Michael’s OJHL)

Stanislav Alexandrov (RC/RW, Kazakhstan, Snezhnye Barsy Astana MHL)

Vyacheslav Alexeyev (LC, Russia, SKA-1946 St. Petersburg MHL)

Ben Allison (LW, Canada, Gatineau QMJHL)

Colby Ambrosio (RC, Canada, Tri-City USHL)

Logan Anderson (LC, USA, Des Moines USHL)

Simon Andersson (LC, Sweden, MODO J20)

Raivis Ansons (LW, Latvia, Baie-Comeau QMJHL)

Daniil Avershin (LW, Russia, Spartak Moskva MHL)

Jacob Badal (LW, USA, Powell River BCHL)

Andrei Bakanov (LW, Russia, Guelph OHL)

Denis Baranov (LW, Russia, Stalnye Lisy Magnitogorsk MHL)

Filip Barklund (LC/LW, Sweden, Orebro J20)

Charles Beaudoin (RW, Canada, Shawinigan QMJHL)

Ryan Beck (LC, USA/Canada, Dubuque USHL)

Alexis Belisle (RW, Canada, Saint John QMJHL)

Jackson Berezowski (RW, Canada, Everett WHL)

Cameron Berg (LW, USA, Omaha USHL)

Maxim Beryozkin (LW/RW, Russia, Loko Yaroslavl MHL)

Stepan Borisov (LW, Russia, SKA-Varyagi im. Morozova MHL)

Jordan Borysiuk (RC, Canada, Swift Current WHL)

Noah Boyko (RC, Canada, Lethbridge WHL)

Chase Bradley (LC, USA/Canada, Omaha USHL)

Jakob Brook (LW, Canada, Prince Albert WHL)

Barrett Brooks (RW, USA, Austin NAHL)

Sebastian Bulovs (LW, Canada, Saginaw OHL)

Cameron Butler (RW, Canada, Peterborough OHL)

Maxim Bykov (LW/RC, Russia, Blainville-Boisbriand QMJHL)

Nick Cafarelli (RC/RW, USA, Wenatchee BCHL)

Mike Cameron (LC, USA, Omaha USHL)

Nick Capone (RC/RW, USA, Tri-City USHL)

Ethan Cardwell (RC, Canada/USA, Saginaw OHL)

Frankie Carogioiello (LC, Canada/USA, Toronto Jr. Canadiens OJHL)

Kadyn Chabot (LC/RW, Canada, Drayton Valley AJHL)

Tomas Chlubna (RW, Czech Republic, Dukla Jihlava Czech2)

Jan Cikhart (LW, Czech Republic, Tri-City WHL)

Anthony Cipollone (LW, USA, The Loomis Chaffee U.S. High School)

Michael Citara (RW, USA, Mount St. Charles U.S. High School)

Aidan Cobb (LC, USA, Kent U.S. High School)

Elias Cohen (RC, Canada, Erie OHL)

Ty Collins (RW, Canada, Mississauga OHL)

Stanley Cooley (RC, Canada, Spruce Grove AJHL)

Cole Cormier (LC, Canada, Rimouski QMJHL)

Yanic Crete (LC/LW, Canada, Ottawa OHL)

Victor Czerneckianair (LC, USA, Mount St. Charles U.S. High School)

Philippe Daoust (LW, Canada, Moncton QMJHL)

Justin Dauphinais (LC, Canada, Rockland CCHL)

Alexandre David (RC, Canada, Campbellton MJAHL)

Matthew DeBoer (RW, USA/Canada, Salisbury U.S. High School)

Valentin Demchenko (RW, Belarus, Baie-Comeau QMJHL)

Brandon Dent (LW, Canada, West Kelowna BCHL)

Keanu Derungs (LW, Switzerland, Victoria WHL)

Nick DeSantis (RC, USA, Sioux Falls USHL)

Jonah De Simone (RW, Canada, Niagara OHL)

Elliot Desnoyers (LW, Canada, Moncton QMJHL)

Tanner Dickinson (LC, USA, Sault Ste. Marier OHL)

Josh Doan (RC/RW, USA/Canada, Chicago USHL)

Alexandre Doucet (LC, Canada, Val-d’Or QMJHL)

Dane Dowiak (LC/LW, USA, Kent U.S. High School)

James Doyle (RW, USA, Minnesota Magicians NAHL)

Kienan Draper (RW, Canada/USA, St. Andrew’s College)

Luke Drewitt (LW, Canada, Kingston OHL)

Alex Drover (RC, Canada, Saint John QMJHL)

Alexis Dube (LC, Canada, Acadie-Bathurst QMJHL)

Samuel Dube (LC, Germany/Canada, Halifax QMJHL)

William Dufour (RW, Canada, Chicoutimi QMJHL)

Nikolai Dulak (LC, USA, Team Northeast U.S. High School)

Jake Dunlap (LC, USA, Janesville NAHL)

Riley Duran (RC, USA, Cape Cod Whalers U18)

Daniyal Dzhaniyev (LW, USA, NTDP U18)

Josef Eham (LW, Germany, RB Hockey Academy)

Gabriel Eklund (LC/RW, Sweden, Linkoping J20)

Florian Elias (LW, Germany, Mannheim U20)

Juraj Elias (LC/LW, Slovakia, Kosice U20)

Charlie Erickson (LW, USA, Team North U.S. High School)

Samuel Eriksson (LW/RW, Sweden, Farjestad J20)

Ethan Ernst (RW, Canada, Kelowna WHL)

Roman Faith (LW, Slovakia, Sport U20)

Alexander Farmer (LC, Canada/USA, New Jersey Rockets U.S. High School)

Riley Fiddler-Schultz (LC/LW, Canada, Calgary WHL)

Xavier Fortin (LW, Canada, Charlottetown QMJHL)

Owen Fowler (LW, USA, Des Moines USHL)

Robbie Fromm-Delorme (RW, Canada, Portland WHL)

Ryan Gagnier (LC, Canada, Oshawa OHL)

Nico Geidl (LC/LW, Czech Republic, Ocelari Trinec U20)

Brendan Gibbons (RC, USA, Boston Little Bruins U18)

Alexis Giguere (RW, Canada, Andre-Laurendeau QCHL)

Matthew Gleason (LC, USA, Team Southeast U.S. High School)

Jaden Grant (LC/LW, USA, Chippewa NAHL)

Patrick Guzzo (LC/LW, USA, Waterloo USHL)

William Hallen (LC/LW, Sweden, Frolunda J20)

Stephen Halliday (LW, Canada/USA, Dubuque USHL)

Jackson Hallum (LW, USA, Team Southeast U.S. High School)

Tobias Handl (LW, Czech Republic, Olomouc Czech)

Nate Hanley (RC, USA, Cedar Rapids USHL)

Cole Hansen (RW, USA, Team Northeast U.S. High School)

Mathias Borring Hansen (RW/LW, Denmark, SonderjyskE)

James Hardie (LW, Canada, Mississauga OHL)

Petr Hasek (LW, Czech Republic, Rytiri Kladno U20)

McKay Hayes (LC, Canada, Milton OJHL)

Tabor Heaslip (LC, USA, Neponset Valley River Rats U18)

Erik Hedlund (RW, Sweden, Leksands J20)

Fabian Herrmann (LW, Germany, Regensburg U20)

Mark Hillier (F, Canada, St. Andrew’s College)

Brendan Hoffman (RW/RC, Canada/USA, Erie OHL)

Drew Holt (RW, USA, Team Northwest U.S. High School)

Lyncoln Howarth (LC/LW, USA, Minnesota Blades U18)

Stephane Huard (LC, Canada, Blainville-Boisbriand QMJHL)

Blake Humphrey (RC, USA, Lawrence Academy U.S. High School)

Ilya Ignatov (LW, Russia, Sarmaty Orenburg MHL)

Dominic James (LC, USA, Lincoln USHL)

Alex Johnston (LC, Canada, Sault Ste. Marie OHL)

Hunter Jones (LW, USA, Team Southeast U.S. High School)

Eric Juhlin (LW, Sweden, Vasteras Allsvenskan)

Zakary Karpa (LC, USA, NTDP U18)

Topias Kaski (RW, Finland, TPS U20)

Ivan Kechkin (F, Russia, Kapitan Stupino MHL)

Tanner Kelly (RC, USA/Canada, Muskegon USHL)

Timofei Khokhlachev (LW, Russia, Shreveport NAHL)

Daniil Khristanov (F, Russia, Irbis Kazan MHL)

Ben King (RC/RW, Canada, Red Deer WHL)

Nicolas Kingsbury-Fournier (RW, Canada, Acadie-Bathurst QMJHL)

Nikita Kiryanov (LC, Russia, Loko Yaroslavl MHL)

Joona Kiviniemi (LW, Finland, Karpat U20)

Kaden Kohle (RW/RC, Canada, Tri-City WHL)

Ignat Kokhanin (RW/LW, Russia, Dynamo St. Petersburg MHL)

Jakub Kolenic (RW, Slovakia, Zvolen)

Kirill Kondyrev (LC, Russia, Vityazi Chekhov MHL)

Jakub Konecny (LC, Czech Republic, Sparta Praha U20)

Viljami Korpela (RW, Finland, HPK U20)

Niki Korpialho (LW, Finland, North Bay OHL)

Anton Kosolapov (RW, Russia, Dynamo Moskva MHL)

Kyler Kovich (LC, Canada, Nanaimo BCHL)

Samuel Krajc (RW/LW, Slovakia, Dukla Trencin)

Joe Kramer (RW, USA, Cape Cod Whalers U18)

Peter Kramer (LC/LW, USA, Cape Cod Whalers U18)

Luke Kron (LC, USA, Team Northeast U.S. High School)

Maxim Krovyakov (RC, Russia, SKA-1946 St. Petersburg MHL)

Savely Kuvardin (LC, Russia, Irbis Kazan MHL)

Yegor Kuzminov (LW/RW, Russia, Krasnaya Armiya Moskva MHL)

Jakub Kylnar (LC, Czech Republic, Vitkovice U20)

Peter Lajoy (LC/LW, USA, Shattuck St. Mary’s U.S. High School)

Isaac Langdon (LC, Canada, Kitchener OHL)

Jeremy Lapointe (LW, Canada, Drummondville QMJHL)

Georgi Larshin (LC, Russia, Bradford Rattlers GMHL)

Jan Lasak (RW, Slovakia, Muskegon USHL)

Tanner Latsch (RC, USA, NTDP U18)

Patrick LeBlanc (LC, Canada, Charlottetown QMJHL)

Cy LeClerc (LC/LW, USA, Islanders Hockey Club)

Maximilien Ledoux (LW, Canada, Blainville-Boisbriand QMJHL)

Jakub Lewandowski (RW, Poland, Sioux Falls USHL)

Ethan Leyer (RC/RW, Canada, Whitecourt AJHL)

Kevin Lindemann (LC, Switzerland, Leksands J20)

Alexander Ljungkrantz (LW, Sweden, Brynas J20)

Carter Loney (RC/RW, Canada/USA, Steinbach MJHL)

Hunter Longhi (LW, USA, Springfield NAHL)

Linus Loof (LC, Sweden, Farjestad J20)

Brody Lucas (RW, USA, Northstar Christian Academy U.S. High School)

Ben Luedtke (LC, USA, Wayzata U.S. High School)

Oskari Luoto (LC/LW, Finland, Tappara U20)

Jalen Luypen (LW, Canada, Edmonton WHL)

Dominik Luza (LC, Czech Republic, Berani Zlin U20)

Joel Maatta (LC, Finland, Sioux City USHL)

Colby MacArthur (RW, Canada, Summerside MJAHL)

Matt MacDonald (RW, USA, Fargo USHL)

Sebastian Malat (LC, Czech Republic, Plzen U20)

Jakub Maly (LC, Czech Republic, Kometa Brno U20)

Nathan Mann (LW, USA, Buffalo Jr. Sabres OJHL)

Pavel Matej (LC, Czech Republic, Ocelari Trinec U20)

Carter Mazur (LW, USA, Tri-City USHL)

Ryan McAllister (LW, Canada, Prince George BCHL)

Kyle McDonald (RW, Canada, Windsor OHL)

Declan McDonnell (RC/RW, USA, Kitchener OHL)

Ryan McGuire (RC, USA, Madison USHL)

Sean McGurn (RC, Canada, London OHL)

Hunter McKown (RW, USA, NTDP U18)

Johnny Meiers (LC, USA, Team Southeast U.S. High School)

Dallon Melin (LW, Canada, Red Deer WHL)

Erik Meluzin (RW, Czech Republic, Lukko U20)

Lucas Mercuri (RC, Canada, Salisbury U.S. High School)

Blake Mesenburg (LC, USA, Team Southwest U.S. High School)

Zach Michaelis (LW, USA, Minnesota Wilderness NAHL)

Owen Michaels (RC/RW, USA, Lincoln USHL)

Joe Miller (RW, USA, Team Southwest U.S. High School)

Rowan Miller (RW, USA, Powell River BCHL)

John Mittelstadt (LW, USA, Team Southeast U.S. High School)

Joey Moffatt (RW, Canada, Portage MJHL)

Dane Montgomery (RW, USA, Waterloo USHL)

Payton Mount (RW, Canada, Seattle WHL)

Dominic Mufarreh (RC, USA, Sault Ste. Marie OHL)

Ryan Mulrenin (RC, USA, Des Moines U18)

Vili Munkki (LW, Finland, TPS U20)

Antti Myllyaho (LW, Finland, Karpat U20)

Luke Mylymok (LC, USA/Canada, Green Bay USHL)

Richard Nemec (LC/RW, Slovakia, Skalica Slovakia2)

Maxim Nevolin (RW, Russia, Almaz Cherepovets MHL)

Viljami Nieminen (LC, Finland/USA, Tappara U20)

Jackson Nieuwendyk (LC, USA/Canada, Sioux City USHL)

Oscar Nilsson (LW/RW, Sweden, Skelleftea J20)

Isaac Novak (LW, USA, Janesville NAHL)

Devlin O’Brien (LW, Canada, St. Andrew’s College)

Cole O’Hara (RW, Canada, North York OJHL)

Sergei Odinokov (LW, Russia, Krylia Sovetov Moskva MHL)

Dmitri Ovchinnikov (LW, Russia, Sibirskie Snaipery Novosibirsk MHL)

Ilya Ovchinnikov (LW/RW, Russia, Avto Yekaterinburg MHL)

Sahil Panwar (LW, USA/Canada, London OHL)

Samy Pare (LC, Canada, Victoriaville QMJHL)

Owen Pederson (LW, Canada, Winnipeg WHL)

Blake Perbix (LC/LW, USA, Team Great Plains U.S. High School)

Cameron Peters (LC, Canada, North Bay OHL)

Roberts Petrovics (LW, Latvia, Riga)

Riley Piercey (RW, Canada, Barrie OHL)

Josh Pillar (RC, Canada, Kamloops WHL)

Vitali Pinchuk (LC, Belarus, Kingston OHL)

Braden Plaschewsky (LC, Canada, Saskatoon WHL)

Jake Poole (RW, Canada, Kelowna WHL)

William Portokalis (LC, Canada, Mississauga OHL)

Brendan Poshak (RC, USA, Team Wisconsin U.S. High School)

Mike Posma (LC/LW, USA, Cedar Rapids USHL)

Jaroslav Pouzar (RW, Czech Republic, Motor Ceske Budejovice U20)

Andrei Proskurnin (LW/RW, Russia, SKA-Varyagi im. Morozova MHL)

William Provost (LC, Canada, Val-d’Or QMJHL)

Aidan Prueter (LC, Canada, Mississauga OHL)

Jacob Quillan (LC, Canada, Salisbury U.S. High School)

Stanislav Rangayev (F, Russia, Ladia Togliatti MHL)

Samuel Rehak (RC, Slovakia, Team Slovakia U18)

Filip Reisnecker (LW, Germany/Czech Republic, Deggendorfer Germany3)

Carsen Richels (LW, USA, Team Northeast U.S. High School)

John Riggins (LW, USA, Boston Little Bruins U18)

Leo Ring (LC/LW, Finland, Lukko U20)

Hayden Riva (LC, USA, Mid-Fairfield Rangers U18)

Dylan Robinson (RC, Canada/USA, Ottawa OHL)

Ryan Robinson (LW, USA, Des Moines USHL)

Matthew Romer (RC/RW, USA, Chicago Mission U18)

Michal Rouha (LC/LW, Czech Republic, Dynamo Pardubice U20)

Pier-Olivier Roy (LW, Canada, Gatineau QMJHL)

Zachary Roy (RW, Canada, Blainville-Boisbriand QMJHL)

Daniel Russell (LW, USA, Minot NAHL)

Eric Russell (LW, Canada, Georgetown OJHL)

David Sacco (RW, USA, Cape Cod Whalers U18)

Cohner Saleski (RW, Canada, Swift Current WHL)

Gabriel Sall (LW, Sweden, Skelleftea J20)

Brandon Santa Juana (LW, Canada, Surrey BCHL)

Yu Sato (LC/LW, Japan, Quebec QMJHL)

Tyler Schleppe (RC, Canada, Coquitlam BCHL)

Patrick Schmiedlin (LC, USA, Des Moines USHL)

Primo Self (RW, USA, Cowichan Valley BCHL)

Jesse Seppala (LW, Finland, Edmonton WHL)

Alexander Servagno (LC/LW, USA, Green Bay USHL)

Tiernan Shoudy (LC, USA, Austin NAHL)

Nikita Shuidin (RW, Russia, SKA-Varyagi im. Morozova MHL)

Petr Sima (LW, Czech Republic, Mlada Boleslav U20)

Jakub Simko (RW, Slovakia, Team Slovakia U18)

Braidan Simmons-Fischer (RW, USA/Czech Republic, Green Bay USHL)

Michal Simon (LW, Czech Republic, Mlada Boleslav U20)

Vadim Sivchuk (RW, Russia, Kapitan Stupino MHL)

Kristaps Skrastins (RC, Latvia, Riga MHL)

Lukas Skvarek (LC/LW, Slovakia/Czech Republic, Twin City Thunder U.S. High School)

Jacob Slipec (RW, Canada, Powell River BCHL)

Spencer Smith (LC, Canada, Lincoln USHL)

Kyrell Sopotyk (LW, Canada, Kamloops WHL)

Carter Souch (LW, Canada, Edmonton WHL)

Calle Spaberg Olsen (LW, Norway, Rogle J20)

Austin Spiridakis (RW, Canada, Alberni Valley BCHL)

Timofei Spitserov (LC, Russia, Culver Military Academy U.S. High School)

Dawson Stairs (LC, Canada, Saint John QMJHL)

Ben Steeves (LW, USA, Team Southwest U.S. High School)

Lukas Stehlik (LC, Czech Republic, Litvinov U20)

Ryan Stepien (RC, Canada, Kitchener OHL)

Christian Stevens (RC, Canada, Whitby OJHL)

Julian Straub (F, Germany, Augsburger DEL)

Mateusz Szurowski (RC/RW, Sweden, Linkoping J20)

Garrett Szydlowski (RW, USA, Maryland NAHL)

Anthony Tabak (LW, Canada, Sarnia OHL)

Kirill Tankov (LC, Russia, SKA-Varyagi im. Morozova MHL)

Matt Taylor (LW, USA, St. John’s Prep U.S. High School)

Oscar Tellstrom (LW, Sweden, Vannas Division 1)

Lucas Thaler (RW/RC, Austria, Mora J20)

Gunnar Thoreson (LC, USA, Team Northeast U.S. High School)

Ty Thorpe (RW, Canada, Brandon WHL)

Erik Thorwalls (LC/RW, Sweden, HV71 J20)

Cameron Tolnai (LC, Canada, Ottawa OHL)

Jonas Torbensen (RW/LC, Denmark, Esbjerg)

Daniel Torgersson (RW, Sweden, Frolunda J20)

Philip Tresca (RW/RC, USA, Boston Jr. Eagles U18)

Ben Troumbly (RW, USA, Greenway U.S. High School)

Noah Tussey (LW, USA, Team Northeast U.S. High School)

Ryan Tverberg (RC, Canada/USA, Toronto Jr. Canadiens OJHL)

Jake Uberti (RC, Canada, Niagara OHL)

Artyom Udot (LW, Russia, Belye Medvedi Chelyabinsk MHL)

Tyson Upper (LW, Canada, Prince George WHL)

Zach Urdahl (LW, USA, Lincoln USHL)

Reid Valade (RW, Canada, Kitchener OHL)

Cole Vallese (LC, USA, Salisbury U.S. High School)

Kyle Van Compernolle (RW, USA, Fox Motors U18)

Harrison VanderMey (RW, USA, Team CCM U.S. High School)

William Veillette (LC, Canada, Shawinigan QMJHL)

Justin Volek (LC, Germany, Ravensburg DEL2)

Remy von Allmen (LW, Switzerland, Linkoping J20)

Ronan Walsh (RC/RW, USA, Top Gun/NE Prep U18)

Brody Waters (LW, Canada, Elmira GOJHL)

Ty Whitford (LC, Canada, Drayton Valley AJHL)

Filip Wiberg (RC/RW, Sweden, Karlskrona J20)

Luc Wilson (LW, Canada, Cowichan Valley BCHL)

Morgan Winters (LW, USA, Neponset Valley River Rats U18)

Zayde Wisdom (RC, Canada, Kingston OHL)

Nick Wong (RC, Canada, Kingston OHL)

Dalton Wright (LC, USA, Green Bay USHL)

Chase Yoder (LW/LC, USA, NTDP U18)

Davis Young (LC, Canada, Hamilton OHL)

Sergei Yudin (RW/RC, Russia, Kuznetskie Medvedi MHL)

Zakhar Zakharov (LW/RW, Russia, Stalnye Lisy Magnitogorsk MHL)

Timur Zakirov (F, Russia, Sputnik Almetievsk MHL)

Josh Zary (LC, Canada, Alberni Valley BCHL)

Ivan Zinchenko (LC, Russia, Vityazi Chekhov MHL)

Dmitriy Zlodeev (LC/LW, Russia, Dynamo Moskva MHL)

Defencemen (161)

Dylan Abbott (LD, USA, Fairbanks NAHL)

Jack Agnew (RD, Canada, Chilliwack BCHL)

Samuel Ahlstrom (LD, Sweden, Malmo J18)

Karri Aho (LD, Finland, Ilves U20)

Stepan Anisimov (RD, Russia, SKA-Varyagi im. Morozova MHL)

Nicolas Ardanaz (LD, Canada, West Kelowna BCHL)

Kyle Aucoin (LD, Canada, Tri-City USHL)

Cayde Augustine (LD, Canada, Moose Jaw WHL)

Matt Basgall (RD, USA, Omaha USHL)

Tyler Bates (LD, Canada, Brooks AJHL)

Jacob Bauer (RD, USA, Lincoln USHL)

Alec Belanger (LD, Canada, Ottawa OHL)

Michal Beno (LD, Slovakia, St. Cloud NAHL)

Jeremie Biakabutuka (RD, Canada, Val-d’Or QMJHL)

Michael Bianconi (LD, Canada, Guelph OHL)

Pierre-Olivier Bourgeois (LD, Canada, Shawinigan QMJHL)

Harijs Brants (LD, Latvia, Acadie-Bathurst QMJHL)

Filip Bratt (RD, Sweden, AIK J20)

Ben Brunette (LD, Canada, Carleton Place CCHL)

Semyon Buivan (LD, Russia, Stalnye Lisy Magnitogorsk MHL)

Evan Bushy (LD, USA, Sioux Falls USHL)

Tom Cadieux (RD, Canada, Tri-City WHL)

Charlie Callaghan (LD, Canada, Mississauga OHL)

Cael Cavallin (RD, Canada, Aurora OJHL)

Brandon Chabrier (RD, USA, Sioux Falls USHL)

Igor Chibrikov (LD, Russia, Owen Sound OHL)

Austin Cook (RD, USA, Mount St. Charles U.S. High School)

Jarod Crespo (RD, USA, Green Bay USHL)

Cole Crusberg-Roseen (RD, USA, Mount St. Charles U.S. High School)

Austin D’Orazio (LD, Canada, Markham OJHL)

Steven Davis (RD, USA, Madison USHL)

Aidan De La Gorgendiere (LD, Canada, Saskatoon WHL)

Tyler Deline (LD, Canada, Flint OHL)

Zane Demsey (LD, USA, Chippewa NAHL)

Ben Dexheimer (RD, USA, Team Southwest U.S. High School)

Nicholas Donato (RD, USA, Tri-City USHL)

Logan Dowhaniuk (LD, Canada, Edmonton WHL)

Kabore Dunn (RD, Canada/Ghana, Fort McMurray AJHL)

Philip Eriksen (LD, Sweden, Lulea J20)

William Eriksson (LD, Sweden, Brynas J20)

Spencer Evans (LD, USA, Wilkes-Barre/Scranton NAHL)

Oliver Fatul (LD, Slovakia, Zvolen)

Ian Ferguson (LD, USA/Canada, Tri-City WHL)

Dylan Finlay (LD, Canada, Powell River BCHL)

Mans Forsfjall (LD, Sweden, Skelleftea J20)

Kyle Furey (RD, USA, Cape Cod Whalers U18)

Alex Gagne (LD, USA, Cedar Rapids USHL)

Marcus Gillard (LD, Canada, Erie OHL)

Justin Gosselin (LD, Canada, Gatineau QMJHL)

Luke Gramer (LD, USA, Team Great Plains U.S. High School)

Marcus Gretz (LD, USA, Flint OHL)

Andrei Gusev (RD, Russia, Stalnye Lisy Magnitogorsk MHL)

Jan Hampl (LD, Czech Republic, Bili Tygri Liberec U20)

Jakub Hamsik (RD, Czech Republic, Lidingo J18)

Jack Harper (LD, Canada, Flint OHL)

D.J. Hart (RD, USA, Madison USHL)

Viktor Hatina (RD/RW, Slovakia/Czech Republic, Culver Military Academy U.S. High School)

Jonas Haughom (LD, Norway, Stavanger)

Nolan Hayes (RD, USA, Boston Jr. Eagles U18)

Grant Hindman (LD, USA, Janesville NAHL)

Ole Bjorgvik Holm (LD, Norway, Mississauga OHL)

David Homola (LD, Czech Republic, Moose Jaw WHL)

Michal Hradek (RD, Czech Republic, Dynamo Pardubice U20)

Greg Japchen (LD, USA, Brooks AJHL)

Christian Jimenez (LD, USA, Sioux City USHL)

Pontus Johansson (LD, Sweden, Djurgardens J20)

Wyatt Kaiser (LD, USA, Dubuque USHL)

Colton Kamerrer (RD, Canada, Sarnia OHL)

Anthony Kehrer (RD, Canada/USA, Sioux City USHL)

Connor Kelley (RD, USA, NTDP U18)

Hank Kempf (LD, USA, Muskegon USHL)

Tyler Kennedy (LD, USA, Pittsburgh Penguins Elite U18)

Zenas Kennedy (LD, USA, Pomfret U.S. High School)

Brendan Kennette (LD, Canada, Burlington OJHL)

Nikolas Ketonen (LD, Finland, TPS U18)

Robert Kincaid (LD, Canada, Camrose AJHL)

Karel Klikorka (LD, Czech Republic, Mlada Boleslav)

Filip Kovar (LD, Czech Republic, Bili Tygri Liberec U20)

Michael Krutil (RD, Czech Republic, Sparta Praha U20)

Radek Kucerik (LD, Czech Republic, Saskatoon WHL)

Axel Kumlin (RD, Sweden, Frolunda J20)

Daniil Kuzmin (LD, Russia, Krasnaya Armiya Moskva MHL)

Mike Kwiecinski (LD, USA, New Jersey River Rats U18)

Daniel Laatsch (LD, USA, NTDP U18)

Mason Langenbrunner (RD, USA, Team North U.S. High School)

Cole Larkin (RD, Canada, Acadie-Bathurst QMJHL)

Viktor Larsson (RD, Sweden, Mora J20)

Joaquim Lemay (LD, Canada, Mount St. Charles U.S. High School)

Tim Lovell (LD, USA, Boston Advantage U18)

David Ma (LD, USA, Shattuck St. Mary’s U.S. High School)

Rami Maatta (LD, Finland, Assat U20)

Ryan MacDermott (RD, USA, Boston Jr. Eagles U18)

Daniel Malak (LD, Czech Republic, Plzen U20)

Noah Marino (RD, USA, Springfield NAHL)

Anson McMaster (RD, Canada, Winnipeg WHL)

Thomas Messineo (LD, USA, Boston Jr. Eagles U18)

Christian Miller (LD, USA, Team Great Plains U.S. High School)

William Minville (LD, Canada, Val-d’Or QMJHL)

Kyle Mortenson (LD, USA, Minnesota Magicians U18)

Jake Murray (LD, Canada, Kingston OHL)

Thimo Nickl (RD, Austria, Drummondville QMJHL)

Theo Nordlund (LD, Sweden, Frolunda J20)

Hannes Nordstrom (LD, Sweden, Brynas J20)

Nick O’Hanisain (RD, USA, Oakland Jr. Grizzlies U18)

Brett Oberle (LD, USA, Minnesota Magicians NAHL)

Connor Olson (LD, Canada, Pickering OJHL)

Cole Oravitz (RD, USA, Minnesota Magicians NAHL)

Arttu Paaso (LD, Finland, Karpat U20)

Kobe Pane (RD, USA, Anaheim Jr. Ducks U18)

Jiri Parssinen (RD, Finland, TPS U20)

Viktor Persson (RD, Sweden, Brynas J20)

Tyson Phare (RD/RW, Canada, Everett WHL)

Isaak Phillips (LD, Canada/Jamaica, Sudbury OHL)

Luka Profaca (RD, Canada, Guelph OHL)

Marek Putala (RD, Slovakia, Team Slovakia U18)

Loris Rafanomezantsoa (LD, Canada, Chicoutimi QMJHL)

Matias Rajaniemi (LD, Finland, Pelicans U20)

Michael Renwick (RD, Canada, Hamilton OHL)

Ethan Ritchie (LD, Canada, Kingston OHL)

Dylan Robinson (LD, Canada/USA, Windsor OHL)

Romain Rodzinski (LD, Canada, Quebec QMJHL)

Casey Roepke (LD, USA, Green Bay USHL)

Ben Roode (RD, Canada, Acadie-Bathurst QMJHL)

Nicolas Savoie (LD, Canada, Quebec QMJHL)

Pacey Schlueting (LD, Canada, North Bay OHL)

Nate Schweitzer (RD, USA, Benilde-St. Margaret’s U.S. High School)

Nolan Seed (LD, Canada, Owen Sound OHL)

Joel Sexsmith (LD, Canada, Red Deer WHL)

Mitchell Smith (LD, USA, Saginaw OHL)

Billy Sowa (RD, Canada, Swift Current WHL)

Shawn Spearing (LD, Canada, Peterborough OHL)

Matthew Sredl (RD, USA, Barrie OHL)

Matvei Startsev (D, Russia, Spokane WHL)

Kirill Steklov (LD, Russia/Estonia, London OHL)

Mason Streeter (RD, USA, Blaine U.S. High School)

Hugo Styf (LD, Sweden, MODO J20)

Mike Suda (LD, USA, Cedar Rapids USHL)

Cameron Supryka (LD, Canada, Hamilton OHL)

Vaclav Svach (LD, Czech Republic, Motor Ceske Budejovice)

Ethan Szmagaj (RD, USA, Waterloo USHL)

Maksymilian Szuber (LD, Germany/Poland, RB Hockey Academy)

Trey Taylor (LD, Canada, Vernon BCHL)

Zack Terry (LD, Canada, Guelph OHL)

Felix Tremblay (LD, Canada, Baie-Comeau QMJHL)

Dominik Vacik (RD, Czech Republic, Mlada Boleslav U20)

Sander Vold Engebraten (RD, Norway, Storhamar)

Jesse Vuorela (RD, Finland, Blues U20)

Erik Weiborn (LD, Sweden, Skelleftea J18)

Mason Wheeler (LD, USA, Team Southwest U.S. High School)

Philipp Wimmer (LD, Austria, RB Hockey Academy)

Avery Winslow (LD, USA, London OHL)

Mark Woolley (LD, Canada, Owen Sound OHL)

Nikita Yefremov (LD, Russia, Sibirskie Snaipery Novosibirsk MHL)

Alexei Yegorov (LD, Russia, Spartak Moskva MHL)

Daniil Zaitsev (LD, Russia, Avto Yekaterinburg MHL)

Talon Zakall (RD, Canada, Merritt BCHL)

Dylan Zitzloff (LD, USA, Team Southeast U.S. High School)

Ivan Zivlak (LD, Sweden, Linkoping J20)

Ben Zloty (LD, Canada, Winnipeg WHL)

Bennett Zmolek (RD, USA, Cedar Rapids USHL)

Filat Zotov (LD, Russia, Vityazi Chekhov MHL)

Goaltenders (39)

Campbell Arnold (G, Canada, Spokane WHL)

Tye Austin (G, Canada, Peterborough OHL)

Owen Bennett (G, Canada, Guelph OHL)

Garin Bjorklund (G, Canada, Medicine Hat WHL)

Connor Bradford (G, USA, Northeast Generals NAHL)

Kevyn Brassard (G, Canada, Rouyn-Noranda QMJHL)

Brett Brochu (G, Canada, London OHL)

Carter Clafton (G, USA, Grand Rapids U.S. High School)

Marco Costantini (G, Canada, Hamilton OHL)

Will Cranley (G, Canada, Ottawa OHL)

Jackson Dylla (G, USA, New Jersey Rockets U.S. High School)

Levi Gho (G, USA, Culver Military Academy U.S. High School)

Brock Gould (G, USA, Victoria WHL)

Noah Grannan (G, USA, NTDP U18)

William Grimard (G, Canada, Cape Breton QMJHL)

Vladislav Guseinov (G, Belarus/Russia, Vityaz Podolsk MHL)

Fabio Iacobo (G, Canada, Victoriaville QMJHL)

Juha Jatkola (G, Finland, KalPa U20)

Ethan Kruger (G, Canada, Brandon WHL)

Charles-Antoine Lavallee (G, Canada, Moncton QMJHL)

Devon Levi (G, Canada, Carleton Place CCHL)

Christian Linton (G, Canada, Brantford OJHL)

Koen MacInnes (G, Canada, Saskatoon WHL)

Jakub Malek (G, Czech Republic, Vsetin U20)

Jack McNaughton (G, Canada, Calgary WHL)

Xavier Medina (G, USA, Windsor OHL)

Hugo Ollas (G, Sweden, Linkoping J20)

Matt Onuska (G, Canada, St. Thomas GOJHL)

Zachary Paputsakis (G, Canada, Oshawa OHL)

Owen Parker (G, USA, Nichols U.S. High School)

Remi Poirier (G, Canada, Gatineau QMJHL)

Colin Purcell (G, USA, Youngstown USHL)

Joe Ranger (G, Canada, Mississauga OHL)

Grant Riley (G, USA, Janesville NAHL)

Mathias Savoie (G, Canada, Moncton Flyers Midget AAA)

Bryan Thomson (G, Canada, Lethbridge WHL)

Arno Tiefensee (G, Germany, Mannheim U20)

Tucker Tynan (G, USA, Niagara OHL)

Jesper Vikman (G, Sweden/Finland, AIK J20)